Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Antygona - streszczenie - strona 4

być może licząc, że w końcu dziewczyna wyrazi skruchę. W końcu, nie doczekawszy się, zniecierpliwiony każe ją wyprowadzić.

Stasimon IV
Pieśń chóru jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć podobną do Antygony.

Epejsodion V
Do króla przybywa stary wieszcz Tejrezjasz, którego król darzy posłuchem. Wieszcz sugeruje królowi nie trwać w uporze i godnie pogrzebać trupa na co król zarzuca mu, że mówi tak dla zysku. Oburzony takim posądzeniem Tejrezjasz ostrzega króla przed nieszczęściem, jakie wkrótce nawiedzi jego dom.

Po odejściu wieszcza przodownik chóru przypomina królowi, że Tejrezjasz nigdy się nie myli. Król przyznaje mu rację i pyta o radę. Przodownik chóru sugeruje pochowanie ciała brata Antygony i uwolnienie jej. Kreon, choć nie ma ochoty cofać swych rozkazów, zgadza się z przodownikiem chóru i sam idzie uwolnić Antygonę innym nakazując w tym czasie pogrzebać ciało Polinejkosa.

Stasimon V
Pieśń chóru jest modlitwą kierowaną do Dionizosa-Bakchusa, patrona Teb, z prośbą o pomoc.

Eksodos
Wpada posłaniec z informacją, że Hajmon przez gniew na zbrodnie ojca popełnił samobójstwo. Na to wchodzi Eurydyka, żona Kreona i matka Hajmona. Posłaniec opowiada jej co widział. Szedł razem z Kreonem do grobowca, w którym umieszczono Antygonę. Już z daleka słyszeli jęki Hajmona, które dobywały się z wnętrza grobowca i które przejmowały żalem nawet samego króla. Spojrzawszy w dół ujrzeli powieszoną na własnej chuście Antygonę i tulącego jej martwe ciało Hajmona. Król widząc to zapłakał boleśnie, lecz syn spojrzał na niego ze wzgardą i rzucił się ku niemu ze sztyletem. Król uniknął ciosu, na co Hajmon z rozpaczy wbił go sobie w bok. Umierając nadal tulił ukochaną. Eurydyka wysłuchawszy tej relacji ze smutkiem udała się do pałacu.

Przodownik chóru z posłańcem zastanawiają


Komentarze

    4 + 7 =